Pozicionēšanas un pretizgulējumu palīglīdzekļi

Ikdienā sniedzot atbalstu cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, tiek izmantoti dažādi palīglīdzekļi, kuru uzdevums ir nodrošināt ērtu un komfortablu, stabilu un drošu pozu, ierobežot deformācijas.

Pozicionēšanas palīglīdzekļi var būt – jostas, saites, spilveni, ruļļi, ķīļi, pakāpieni, galvas balsti, pozicionēšanas pakavi, arī daudzveidīgi pretslīdes materiāli, abduktori un galvas balsti. Pozicionēšanas palīglīdzekļi var būt gan rūpnieciski ražoti, gan pašu veidoti.

Pozicionēšanas jostas parasti izmanto, lai stabilizētu sēdus pozu- ratiņkrēslā vai krēslā. Šādas pozicionēšanas jostas stabilizē cilvēka pozu ratiņkrēslā un samazina risku,ka cilvēks varētu izslīdēt vai izkrist no ratiņkrēsla. Ir svarīgi pievērst uzmanību, lai jostas nav pārāk ciešas un nespiež.

Josta pilda savas funkcijas, ja starp cilvēku un jostu ir brīva vieta – pāris pirkstu platumā. Ja ir nepieciešams (cilvēka kājas var noslīdēt vai ir palielināts kāju muskuļu tonuss un ir jāierobežo kāju stāvoklis), ir iespējams izmantot kāju pozicionēšanas jostu ratiņkrēslā. Pozas stabilizēšanai var izmantot papildus arī dažādus pretslīdes materiālus. Tie vairāk ir domāti, lai novērstu pozicionēšanas palīglīdzekļu (spilvenu, palagu u.c.) izslīdēšanu no vietas.

Kā pozicionēšanas palīglīdzekļus sēdus vai guļus pozās ir iespējams izmantot dažādu formu un izmēru spilvenus, ķīļus, ruļļus. Kā pozicionēšanas palīglīdzekļus var izmantot arī sarullētas segas.

Ja cilvēkam ir palielināts muskuļu tonuss kājās, tad parasti ir tendence sēdus vai guļus stāvokli kājas krustot. Tādā gadījumā ir nepieciešams izmantot starp ceļiem starpliku jeb abduktoru.

Parādīti visi 6 elementi

Parādīti visi 6 elementi